DOLAR 31,5830 % 0.01
EURO 34,3302 % -0.05
GRAM ALTIN 2.147,25 % -0,08
ÇEYREK A. 3.510,76 % -0,08
BITCOIN 2.160.854 8.17
ÜYE PANELİ

BÜTÜNSEL SAĞLIK YAŞAMA GİRİŞ, LİMİT SİZSİNİZ EMRE ALEM ANLATIYOR…

Son Güncelleme :

04 Ekim 2023 - 13:13

/ 157 views kez okundu.
BÜTÜNSEL SAĞLIK YAŞAMA GİRİŞ, LİMİT SİZSİNİZ EMRE ALEM ANLATIYOR…

Kısaca kendimden bahsedeyim:
Bu yolculuğa nasıl başladım? Bugüne kadar neler yaptım? Ben kimim?
Uzun bir iş hayatım oldu; önce çalışan, sonra kendi işim, sonrasında yöneticilik ve danışmanlık yaptım. Yıllar önce bazı şifaların farklı yollardan alınabildiğini fark ettim. İnanç, dua, sohbet ve koçluk mekanizmalarının, rehberliğin sonuç verdiğini gördüm. Kendimde ve çevremde gördüğüm şifa ihtiyaçları üzerine, okumaya, araştırmaya ve eğitim almaya başladım. Yeteneklerimi keşfettikçe geliştirme çabasına girdim. Özellikle danışanların memnuniyeti ve şifalanmaları beni teşvik etti. Önce koçluk eğitimleri aldım, daha sonra rehberlik ve mentorluk eğitimleri aldım. Öğrenmeyi öğrenme, öğretmeyi öğrenme, enerji ile şifa, alt bilinç ve duygusal zekâ tekniklerini kullanmaya başladım. Birçok eğitime ve kampa katıldıktan sonra şifa ve hayat rehberliği konusunda derinleşmek için yoldayım. İş ve/aşk İlişkileri, öğrenci yaşamı, satranç, zaman yönetimi, sağlıklı yaşam, yönetici meseleleri, … “peki nasıl yapacağım?” gibi konular üzerinde çalışıyorum.
Amaç, faydaya sınırların üstünde hizmet etmek ise bu sağlıklı bir varlık ile başlar. Fayda bir amaç ile başlarsa, amaca nasıl sorusu ulaştırır. Nasıl sorusunu sorduğumuzda harekete geçmişizdir. Anda harekete geçmekle anı yakalar ve anda sınırsız zamana ulaşır ve zamanla akarız.
Gerçek sağlık, beden ve enerji ile akıl ve ruh sağlığı bütünlüğünde sürdürülebilir.
Farklı bir bakış açısı ile maddenin yapı taşları ile başlayıp, ruha kadar uzanır.
Örneğin sağlıklı bir ortamda (sıcak temiz, rahat) faydalı gıdalar tüketerek, temiz su ve hava ile başlayıp, spor ve egzersiz yaparak, masaj yaptırarak devam edip, duygularımızı yaşayarak ve ruhumuzu besleyerek sürdürebiliriz.


Burada tanımak ve ölçmek önemlidir. Sağlığın görünen ilk unsuru beden ve onun en önemli veri kaynaklarından biri tam kan tahlili ve D vitamini kontrollerini düzenli olarak yaptırmaktır. Ortalama yılda bir, sorun yaşıyorsak 6 ayda bir yaptırabiliriz. Burada dahiliye doktorunun yönlendirmelerine uymalıyız. Sonrasında özellikle gençler için göz ve diş kontrolleri oldukça önemli. Bunlardan sonra kendimizi, bedensel ve duygusal açıdan tanıyarak devam edebiliriz. Böylece neyi nasıl şifalayacağımız konusunda bilinçli bir yola gireriz.
Önce beslenme; yapılan araştırmalar ve deneyimlerim gösteriyor ki çoğumuz nasıl doğru ve sağlıklı beslenilir, kesin bilgilere sahip değiliz. Mesela yemekte su içilmeyeceği, tatlı ile tuzlunun birlikte yenmesinin mideyi zorlayabileceği, uykudan iki ila dört saat öncesinden yemek yememek ve şekerli içecek kullanmamayı, tam doymadan sofradan kalkmak ve acıkmadan yememek gibi. Ek olarak uzun çiğneme, her öğünde mümkünse yeşil çiğ sebzelere yer vermek sayılabilir. Ayrıca sağlığımızı korumak için sızma zeytin yağı ve tereyağı, kaya tuzu ve maden suyu tüketmek, klorlu su ve florür içeren ürünlerden uzak durmak önemli. Paketli gıdalar, asitli içecekler, kızartmalar, çok yoğun içilen çay ve kahve gibi faydasız ve zararlı ürünlerden uzak durmak veya kontrollü olarak azaltmak önemli bir tavsiye olabilir.
Spor ve egzersiz, sağlıklı yaşamın sürdürülebilir kılınması için en önemli olgulardır. Günlük sabah akşam onar dakikalık veya haftada üç gün 45 dakikalık egzersizler sağlıklı kişilere yaşa ve ihtiyaca göre önerilebilir. Burada kişiye özel uygun tavsiyeler hem sürekliliği ve faydayı sağlar hem de aksaklık ve zorlanmaları hoşnutluğa çevirebilir. Doğru hareketler ile bazı ağrılardan kurtulmak, boy uzamasına yardımcı olmak, duruş bozukluklarını gidermek ve fit bir bedene sağlıklı olarak ulaşmak mümkün olur. İlave olarak en iyi zihin egzersizi, kontrollü olarak, kan dolaşımını arttıran fiziksel egzersizlerdir. Böylece beynimize giden kan akışı düzenlenmiş olur.
Çok çeşitli nefes yöntemleri olmakla beraber, burada hedefimiz her gün kullanabileceğimiz, kolay ve hepimize uyabilecek, kısa süreli ve her ortamda yapabileceğimiz iki aşamalı bir tekniktir. Unutmayalım ki her gün yapılacak bir aktivite kolay olmazsa işe yaramaz. Çünkü kolay olmazsa herkes her gün yapamaz. En iyi yöntemler bile kullanılmazsa işe yaramaz. Hedefimiz işe yarayan kolay bir teknik olduğundan bu yöntem geliştirilmiştir.
Öncelikle mümkün ise nefesimizi burundan alıp, burundan veriyoruz. Eğer tıkalı ise yapabilenler en azından burundan almayı deneyebilir. Gerekirse ise ağızdan devam edebiliriz. Bunun şifası için ayrıca çalışmalıyız. Başlayalım: birinci aşama olarak; önce burnumuzdan derin, uzun ve yavaş bir nefes alıyoruz ve sadece karnımızı şişirerek, göğsümüz oynamıyor. Eğer bunda zorlanırsak uzanıp, sırt üstü yatar halde denemeler yaparak kolayca geliştirebiliriz. Nefesimizi tamamen aldığımızda, yani ciğerlerimiz tamamen dolduğunda sadece ağızdan ya da burundan bırakıyoruz, üflemiyoruz, adeta şişirilen bir balonun ağzını açmak gibi, nefesin kendi halinde çıkışını hissediyoruz. Bunu 3 defa günde 3 sefer tekrarlıyoruz. İkinci seviye ise; yukardakilere ilave olarak, nefesimizi tam aldıktan sonra, ağzımızı açıp, bir miktar daha nefes çekip, kapasitemizi artırabiliriz. Sonrasında birinci kısımdaki gibi nefes verip, tamamen bittiğinde, ek bir çaba ile üfleyerek katkı sağlayabiliriz. Daha sonraki aşamalarda nefes alırken karnımızı doldurduktan sonra, ilave olarak bunu tutup, göğsümüzü de şişirebiliriz. Burada önemli olan ilk aşamanın sürdürülebilir olmasıdır. Diğerleri opsiyoneldir.
Uyku, sağlığın ana kaynaklarından biridir. Peki nasıl uyumalıyız. Mümkünse tamamen karanlık ortamda ve temiz hava akışı olan bir yerde ve mutlaka tam yatay, yani koltukta veya yarı eğimli bir durumda değil. Küçük bir camı aralayarak temiz hava girişi sağlanabilir, kalın bir yorgan tercih edebiliriz. Odaya ışık sızıyor ise uyku bandı kullanabiliriz. Göz bandı yeterli olmaz, başın arka tarafı da ışık almamalıdır. Bu epifiz bezi için önemlidir. Epifiz tam karanlıkta verimli çalışır. Daha konforlu bir uyku için uyku yastıkları kullanabiliriz, doğru, yatak ve yastık seçimi önemlidir. Ek olarak, Wifi ve GSM sinyallerini kapatabilir veya uzaklaştırabiliriz, toz filtreleri kullanabiliriz.
Alt bilinç(bilinçaltı) yönetiminin ulaşılabilir yöntemlerinden biri telkindir. Telkin yöntemlerinin başında tekrar gelir. Günlük yaşamda farklı yollardan buna maruz kalırız. Çoğunluğu faydamıza olmayıp, ticaridir. Büyük bir kısmı da faydasız ve zararlıdır. En güçlü telkinlerden biri kendi sesimizdir. Sık tekrarladığımız kelimeler hem kendimize hem de bizim hakkımızda çevremizdekilere telkin etkisi yapar. Özellikle olumsuz kelime ve eklerin zorunlu olmadıkça kullanılmaması önemlidir. Bunlar yok, hayır, ama, fakat, -me, -ma, değil gibi kelime ve eklerdir. Bu olgular hem enerjimizi ve motivasyonumuzu düşürür. Hem de çevremize biz ve onlar farkında olmadan olumsuz bir izlenim yaymamıza neden olur. Bundan çevremizin alt bilinci haberdar olur ve bizi orada olumsuz kodlar. Bu kendimiz için kendi bilinç altımızda da böyle işler. Meditasyon, canlandırma, olay anının tekrar olumlu ve değiştirilmiş deneyimlenmesi ya da gelecekteki durumların hayali olarak duygusal gerçeklikte yaşatılması çalışmaları faydalı olabilir. Bunların yanında theta healing, sistem ve aile dizimi, NLP gibi yöntemler de kullanılmaktadır.
Yaygın olarak toplumda zekâ ve akıl ile hayatımızı yönettiğimizi düşünürüz. Her durumda sağlam bir zekâ ve akıl için sağlam bir beden ve ruh gereklidir. Aslında konu bütünseldir.
Genel olarak zekâ türlerine değinerek, ölçüm tekniklerine baktıktan sonra bu konuşmamızda EQ duygusal zekâ üzerinde duracağız. Okullarımızda ağırlıklı olarak IQ bilişsel zekâ gelişimi ve yönetimi üzerine durulmaktadır. Aslında bizim gelişimimiz ve sağlığımız bütünseldir. Bu açıdan baktığımızda SQ Ruhsal zekadan da bahsedilebilir.
Zekanın farklı tanımları ve sınıflandırmaları vardır. Genelde 8 veya 9 farklı başlık altında toplanır.
Duygusal zekâ sanıldığının aksine hepimizde belki de güçlü bir şekilde vardır. Önemli olan bunu açmak, yönetmek ve bilinçli kullanabilme becerisini kazanmaktır. Çoğunlukla duygusal zekâ ile ilgili problem kontrol edilmesi, geliştirilmesi ve bilinçli yönetimi ile ilgilidir. Birçok kişi duygusal olmaktan, ya da başkaları diğerlerinin fazla duygusallığından yakınır. Burada asıl sorun duyguların yönetimidir. Bazı durumlarda ise bu o kadar ileri seviyede olabilir ki kişi ne hissettiğinin ayrımını tam olarak yapamaz. Örneğin iyi veya kötü hissediyorum der. Peki nasıl, kıskandın mı? Korktun mu? Endişelendin mi? Kızdın mı? Tam olarak tanımlayamaz. Burada ilerlemek için duyguları tanımak, kendimizi tanımak önemlidir. Sonrasında her duyguya göre karşı tarafı ve kendimizi anlama becerisi kazanmak hedeflenmelidir.
Duygu kontrolü için nefes tekniklerinden yararlanabiliriz. Ayrıca sağlıklı ve dengeli olmak bu konu için temel teşkil etmektedir.
Düşüncelerimiz ile oluşan duygularımızı, düşüncelerimiz ile yönetmemiz mümkün olabilir. Sağlıklı, mantıklı ve sınırsız düşünmek için birçok yöntem olmakla beraber bugün kısaca düşünce duvarlarına değineceğiz. Burada meydana gelecek gelişme ve rahatlama duygulara, bedene ve enerjiye olumlu katkılar yapabilir.
Birçok öğrenci ve çalışan, başkalarının hedefleri için mücadele eder. Babası istediği için mimar olur. Sonraki aşamada gelecek seviye, kademe, rütbe veya terfi için isteyip, istemediğinin farkında olmadan, sırf sırada o olduğu veya herkes öyle yaptığı için çalışır. Elde ettiğinde bunu istemiyordur. Ancak zaman, ömür geçmiştir. Başkalarının hedefi hayali için yaşamak bizi mutlu etmez. Ya da başarabileceğimiz halde, sırf başaramayacağımızı zannettiğimiz ya da böyle telkin edildiği için veya bize örnek olacak model alabileceğimiz kişiler olmadığı için potansiyelimize ulaşamamamız acı verici bir durumdur. Tüm bunların arkasında düşünce duvarları, olumsuz telkinler ve eksik bilgi ve eğitim vardır.
Bir fil yavru iken ağaca bağlanıp, öylece bırakılır. Defalarca zorlayıp kurtulamayan fil bunu kabullenir. Büyüdüğünde fil bir tahta parçasına bağlanır ve artık onu hiç karamayacağına inanmıştır. Çocuklarına zaman ayırmayı istediği halde bir yönetici sırf sırası geldiği için aslında istemediği halde terfi ve ek sorumluluk alarak mutsuz olur. Olumsuz deneyimlerin tekrarı bizi başarısızlık, mutsuzluk veya umutsuzluğa ikna eder. Aksiyon, tecrübe ve olumlu deneyim ve doğru örnekler bizi başarıya, mutluluğa ve umuda yöneltir. Gerçek sağlık bütünseldir ve düşüncelerin büyük payı vardır.
Beslenme, nefes, uyku alt bilinç ve duygusal zekâ konularında motive edici hemen kullan işe yarar yöntemler sunmaya çalıştık. Bunlar arasında; nefes tekniği, nasıl uyunur, doğru beslenmede birkaç adım, duygu yönetimi için kendimizi ve duyguları tanımak, düşünce sınırlarını fark ederek kaldırmak sayılabilir.
Anlatılanlar düşünmek, hayal etmek, sabretmek, danışmak ve amaca ulaşmak için istekli olunması halinde kullanıldığında işe yarayan yöntemlerin ilk aşamalarıdır.
Bütünsel sağlıklı yaşam akıl, beden, duygu, enerji sağlığı ile gerçekleştirilebilir. Zaman içinde akarak frekansın en düşük olduğu cansız madde ile başlayıp, beden, ses, ışık ile hızlanan ve ruha ulaşan enerjinin her aşamasında anda kalarak değil, anı yakalayarak, zaman üstünde akarak, düşüncelerimizden sınırları kaldıralım, unutmayın limitsizsiniz, Limit Sizsiniz. Çözüm ve başarı da siz olabilirsiniz, sağlıklı ve mutlu bir yaşama adım atabilirsiniz, şifa için yeni bir adıma hoş geldiniz.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.