DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ

HİLAL SUERDEM:KİĞİLİ OLARAK ÖNCELİĞİMİZ HER ZAMAN İNSAN VE İNSAN SAĞLIĞIDIR…

Son Güncelleme :

02 Ekim 2023 - 15:40

/ 147 views kez okundu.
HİLAL SUERDEM:KİĞİLİ OLARAK ÖNCELİĞİMİZ HER ZAMAN İNSAN VE İNSAN SAĞLIĞIDIR…

Erkek giyiminde zirvedeki yerini her zaman koruyan ve daima insan sağlığını ve üretmeyi misyon edinen bir marka olan Kiğılı’ya yer veriyoruz. Kiğılı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem, ülkemizde giyim sektöründe yaşanan gelişmeler, dijital dönüşüm, ürün yelpazesi ve çok daha fazlasını Business Channel Dergisine anlattı…

Ülkemizde giyim sektöründe ne tür gelişmeler yaşanmaktadır?
Dünyanın en önemli ülkelerinin bile ekonomisinin etkilendiği bir dönemde düşükte olsa bizde etkileniyoruz ancak biz yatırımlarımızı geri çekmiyoruz, özellikle yurt dışı olunca hem kendi yatırımlarımızın önemi hem de franchise anlamında çok ciddi yapılanmamız ve hedeflerimiz var. Bu hedef doğrultusunda yatırımlarımızı sürdüreceğiz.
Mağaza yatırımlarına gelince fırsatları değerlendiriyoruz, resesyona girecek beklentisiyle ve işlerinin düşüş gösterdiğin veya farklı stratejileri doğrultusunda boşalttıkları mağaza yerlerini, markamızın gücümüzle ciro yapabileceğimize inanıyorsak bunları fırsat olarak görüp yatırım yapabiliyoruz.
Bunu yurt dışında İtalya, Romanya ve Sırbistan’da pandemi dönemi fırsatları değerlendirerek birçok mağaza açtık. Bu durum yurt içi içinde geçerli, çok fazla yatırım isteğimiz olmasa da rantabl olacak bize katkı sağlayacak kiralamaları yapmaya devam edeceğiz
2023 yılında yurt içinde ve yurt dışında mağazalaşma yatırımlarımızla ilgili planlarımız var, yeni mağazalar açacağız. e ticaret kısmında işlerimiz gayet iyi gidiyor, o nedenle e ticaret ve lojistik anlamında büyüyeceğiz, lojistik depolarımıza ilave yeni depolar yapacağız, bu yatırımlarımız nedeniyle istihdam anlamında personel sayımızı artıracağız, dolayısıyla gelecek vizyonumuzda mağazacılık ve e-ticaretle ilgili ciddi anlamda yatırımlar yapacağız.
Bunun yanı sıra metaverse dünyasına girdik, dijitalleşmeyle ilgili yatırımlar yaptık, farklı alanlardaki teknoloji yatırımlarımızla ilgili bilgi teknolojilerinde uzmanlaşmış bilgi sahibi arkadaşlarımızı istihdam etmeye başladık. Bunlar bizim için hedeflerimizde olan ve şirketin pazarlama ve markalaşma sürecinde dünya çapında bir yere gitmemiz açısından hedeflerimizde olması gereken işinde uzmanlaşmış kişilere yatırım yapıyoruz. Böylelikle birçok alanda istihdam sağlıyor olacağız.

Kiğılı markasının vizyonu ve hedefleri nelerdir?
Kiğılı olarak önceliğimiz her zaman insan ve insan sağlığıdır. Bu yaklaşımımızdan hareketle yaşamı kolaylaştıran uygulamaları hayata geçirmeyi kendine görev edinmiş bir markayız. Müşterilerimize ‘Görüntülü alışveriş deneyimi’ ve “24 saat içinde ürün teslimi” ile her zaman yanlarında olarak yaşamlarını kolaylaştırıyoruz. Bu pandemi döneminde güvenle alışverişlerini yapabilsinler diye “Mağazalarımızda Akıllı Alışveriş Deneyimini Yaşayın” diyerek müşterilerimize mağazalarımıza gelme zorunluluğu olmadan istedikleri her yerde görüntülü konuşarak interaktif bir şekilde alışveriş deneyimi yaşatıyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için olmazsa olmazımız. O nedenle müşterilerimize en hızlı şekilde hizmet verebilmek için online ve offline mecraları birleştiren “omnichannel” projemizi hayata geçirdik. Kigili.com ve abdullahkigili.com sitelerimiz üzerinden online-offline ayırt etmeden tüm stoklarımızı müşterilerimize sunuyoruz. Müşterilerimiz online alışverişini tamamladıktan sonra sipariş sisteme düşüyor ve ürünler, akıllı algoritma vasıtasıyla en uygun lokasyona düşürülerek hazırlanıp adreslerine gönderiliyor. En iyi müşteri deneyimini yaşatmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Dijital dönüşüm

Yaşadığımız bu dönüşüm sürecinde sadece iş süreçlerinin değil, aynı zamanda müşteri ilişkilerinin, pazarlama ve satış süreçlerinin de yeniden tasarlanması gerekiyor. Artık müşteri ilişkileri, iletişim platformları ve satış kanalları tamamen değişiyor. Bu süreçte gördük ki; Pandeminin olumsuz etkilerine hızlı bir şekilde tepki veren, yeni iş modeli oluşturan ve yeni koşullara hızlıca adapte edebilen, müşterinin beklentilerini ve endişelerini doğru analiz edip çözüm sunabilen şirketler öne çıkıyor. Biz de son yıllardaki e-ticaret yatırımlarımız ve fikirlerimizle bu sürece hızla adapte olduk. E-ticaret ekibimizi ve depomuzu mevcut Kiğılı’nın lojistik merkezinden ayırarak 5500 m2’lik bir alana taşıdık. Yeni e-ticaret lojistik merkezimiz modern raf sistemi ve e-ticaret lojistiğine daha uygun bir altyapıya sahip. Fark yaratan nokta sadece ürün değil, ürünü doğru ve hızlı yetiştirmek. Daha hızlı lojistik sağlamak, müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için satın alınan ürünleri zamanında ulaştırmak ve hızlı geri dönüşüm sağlamak amacıyla sürekli kendimizi geliştiriyoruz. 50 kişilik ekibimizin de geçiş yaptığı yeni yerimizde sistemsel altyapıyı da geliştirme yönüne odaklanmış durumdayız. Teknoloji altyapımızı da sürekli geliştirip, günün şartlarına uygun hale getirebilmek için her sene yatırım yapıyoruz.

Sürdürülebilirlik ile ilgili yaptığımız çalışmalarımız.
Tekstil endüstrisine olan talep ve tüketimin hızla arttığı günümüzde sürdürülebilirlik kavramı, ister istemez iş yapış süreçlerimizi doğrudan etkiliyor. Doğayı her daim düşünen bir marka olarak sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşümü dahilinde üretim süreçlerimizi farklılaştırıyoruz. Sektörümüzde yüksek miktarda sentetik ve kimyasal içerikli malzemeler kullanılıyor ve son yıllarda kullanıcılar buna karşı son derece hassaslaştı. Erkek modasının standartlarına değer katan bir marka olarak biz de sürdürülebilir üretimi odağımıza alıyoruz. Bu sayede yöntemlerimizi geliştiriyor, tekstil endüstrisine farklı bakış açıları sunuyoruz. Çevresel ve ekonomik döngüye destek olmak amacıyla yeşil moda anlayışı ile oluşturduğumuz koleksiyonumuzda yer alan ürünlerde insan sağlığını önemsiyoruz. Bu doğrultuda üretim süreçlerinde en doğru boya ve kumaşları kullanıyoruz. Böylelikle doğal ve benzersiz bir giyim seçeneğiyle kullanıcıların taleplerini karşılıyoruz.

Yeşil modayla uyumlu rahat giyim kapsül koleksiyonumuz, sürdürülebilir üretime verdiğimiz değerin en net yansıması. Bu koleksiyonumuzu hazırlarken üretim sürecinde su kullanımını azaltmak için pamuktan 20 kat daha az su tüketen kenevir lifi tercih ediyoruz. Ayrıca koleksiyondaki giysilerde, bitkilerin kabuk ve yaprak gibi bölgelerinin özütünden elde edilen, yüzde 100 doğal boyar maddeler kullanılıyor. Bu sayede çevreci moda akımını destekliyoruz.

Üretim süreci ve ürünlerdeki inovasyon, günümüzde sektörümüzün vazgeçilmezi haline geldi. Markaların kendisini geliştirmeden, inovasyona yatırım yapmadan sadece moda dünyasının güncel trendleriyle ayakta kalabilmesi çok zor. Hazır giyim sektöründeki inovasyon faaliyetlerimize ise pandemiyle birlikte daha çok yoğunlaştık.

Sektörde yaşanan zorluklar nelerdir?
Global ülke ekonomilerinin bile etkilendiği resesyon dönemleri elbette zor dönemlerdir. Özellikle de hem durgunluk hem de yüksek enflasyon varsa böyle dönemlerde süreci yönetmek daha da zorlaşır, ayrı bir ustalık ister ama her şeye rağmen ben 2023 yılında Türkiye ekonomisinin çok daha iyi performans göstereceğine inanıyorum. Yeni ekonomi programıyla enflasyonun düşüşe geçmesiyle birlikte. 2023 yılının ikinci yarısı itibarıyla küresel ekonominin toparlanmaya başlayacak olmasıyla. 2023 yılında Türkiye ekonomisinin dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme performansı yakalayacaktır.

Ürün gamınızı genişletmeyi düşünüyor musunuz?
Kiğılı olarak geçmişten bugüne sürekli ürün yelpazesini geniş tutan bir markayız, bizi zirveye çıkaran en önemli özelliğimizdir, 2022 yıl sonunda Kiğılı Home markamızla ev tekstili sektörüne yeni bir soluk getirdik, erkeklerin hayatlarını kolaylaştırmayı ilke edinmiş bir marka olarak, yaşam alanlarını modern, kaliteli ve şık tasarımlarla buluşturuyoruz.
Ev tekstilinde global trendleri minimal ve özgün çizgilerle buluşturan Kiğılı Home, “evinize yakışan” mottosuyla evine değer veren, mutlu ve huzurlu yaşamak isteyenlere geniş ürün yelpazesi ile alternatifler sunuyor. Kiğılı Home’un Ankara Etlik Forum AVM’deki ilk mağazamızı açtık. “Erkek giyimdeki bilgi, kalite ve tecrübemizi şimdi yepyeni bir kategori ile genişletiyoruz. İddia ediyoruz Kiğılı Home ürünleri evlerin vazgeçilmezi olacak”
Kiğılı Home, geleneksel çeyiz alışverişi ve ev tekstili alışverişini bir arada sunuyor
Kiğılı Home ile geleneksel çeyiz ve ev tekstili alışveriş anlayışına yenilikçi bir yorum kattık, “Mağaza konseptimizi ve ürün konumlandırmamızı ‘Ev Hali’ ve ‘Evlilik Hali’ olarak hazırladık. Ev tekstili alışverişlerini genellikle kadınların üstlendiği sanılır. Fakat biz bu anlayışı değiştiriyoruz. Kiğılı Home markasını her zevke sahip kullanıcıları kapsayacak şekilde konumlandırıyoruz. Bu bizim için çok gurur verici çünkü bir erkeğin neye ihtiyacı olduğunu 85 yıldır biliyor, erkek giyim sektörünün trendlerini belirliyoruz. Ayrıca belirtmek isterim ki özellikle evlilik hazırlıklarının en önemli ve heyecanlı kısmı çeyiz alışverişi. Bildiğiniz gibi nişan-düğün alışverişi neredeyse günlerce sürer. Biz, hayatın en özel anları için keyifle yapılan evlilik alışverişini, zaman ve mekân tasarrufu yaratmak adına tek mağazadan ulaşılabilir olmasına özen gösterdik.”

Yeni projeleriniz var mı?
Doğaya ve insana olan saygısını üretim süreçlerimizde yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ve sürdürülebilir malzemeler kullanarak gösteriyoruz. Çevresel ve ekonomik döngüye destek olmak amacıyla son olarak Tomorrow koleksiyonunumuzu bir lansman ile tanıtmıştık.
Kiğılı, insan sağlığı için en doğru boya ve kumaşları kullanarak doğal ve benzersiz bir giyim seçeneği sunuyor. Çevreyi ve insanı düşünen üretim modeline uzun süredir yatırım yapıyoruz, “Türkiye’nin erkek giyim markası olarak, modaya yön veren tasarımlarımızın yanı sıra sürdürülebilir üretim için geliştirdiğimiz yöntemlerle de tekstil endüstrisine yeni bir bakış kazandırıyoruz. Çevresel ve ekonomik döngüye destek olmak amacıyla Yarın için bugünden mottosuyla oluşturduğumuz Tomorrow koleksiyonumuzda yer alan ürünlerle, hem üretim aşamasında doğaya olumsuz etkiyi en aza indiriyor, hem de insan sağlığı için en doğru boya ve kumaşları kullanarak doğal ve benzersiz bir giyim seçeneği sunuyoruz”.

Kenevir lifinden üretilen pantolon ve gömleklerle daha sürdürülebilir moda
Tomorrow koleksiyonunda üretiminde 20 kat daha az su kullanılan kenevir esaslı pantolon ve gömleğin yer aldığı, yenilenebilirlik ve biyo bozunurluk gibi pek çok çevreci özelliği bulunan kenevir lifinin tekstildeki öneminin dair şunları söyledi. “Kenevir üretiminde pamuk üretiminden 20 kat daha az su tüketiliyor ve kimyasal madde kullanılmıyor. Kenevir lifi, tekstil sektöründe kullanımı en yaygın liflerden olan pamuk, keten, petrol türevli liflere göre aşınmaya karşı direnç, mukavemet, yüksek oranda nem çekme, boncuklanmama, anti bakteriyel özellik, UV koruma sağlama, yüksek elektrostatik özellikleriyle dikkat çekiyor. Ekolojik ve fiziksel özellikleri bakımından sahip olduğu avantajları ile kenevir lifi esaslı ürünlerimiz sayesinde, ekolojik fayda elde etmenin yanı sıra eko-bilinçlendirme kapsamında kullanıcılarımız için çevresel farkındalık oluşturuyoruz.”

Gümüş iyon teknolojisiyle gömlekler daha antibakteriyel
Tomorrow koleksiyonundaki ter tutmayan, leke bırakmayan ve antibakteriyel gümüş iyon teknolojisi ile hayata geçirilen garnili gömleğin teknolojik anlamda üst düzey özelliklere sahip “İş hayatının yoğun temposu, çalışma saatleri ve seyahatler erkek giyiminde konfor ve fonksiyonel özellikli ürünlere olan talebi artırıyor. Bu yoğun çalışma temposunda en çok rahatsızlık duyulan konuların başında da ter kokusu ve ter lekesi geliyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için gümüş iyon teknolojisini kullandığımız gömleğimizi üretiyoruz. Gömlekte garni olarak kullanılan gümüş içerikli kumaş, belirli oranlarda ya da tamamen, saf gümüş takviyesiyle üretilen nano kaplamalı ipliklerden oluşuyor. Gümüşün sahip olduğu elektronlar, maruz kaldığı bakteri ve mikrobun kimyasal yapısını bozarak kumaş üzerinde çoğalmasını önlüyor ve mikrop aktivitesini sonlandırıyor. Böylece antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliği sayesinde koku oluşumunu önlüyor. Aynı zamanda kumaş yüzeyine apre veya kimyasal uygulaması olmadığından kumaşın gümüşten aldığı tüm özellikler kalıcı oluyor”

Giyim sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir
Moda çok hızlı değişen, gelişen bir endüstri oldu hem moda hem teknoloji artık bir arada kullanılıyor, markaların bundan uzak kalması artık imkânsız o nedenle bu değişimi iyi izlemeleri, fark yaratacak fikirler geliştirmelerini ve dünyaya açık olmalarını, sosyal medyayı iyi kullanmalarını ve değişiklikler hakkında fikirleri olmalarını tavsiye ederim. Dünyanın geleceğiyle ilgili insan hayatına, doğaya ve hayvan haklarına karşı bir duruşlarının olması, bunlara dokunmaları oldukça önemli, sevgi ile yaklaşmalarını ve sorumluluk almaları onları zaten bir noktaya getirecektir.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.