DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ SEKTÖRÜNDE DİKKAT ÇEKEN GELİŞMELER

Son Güncelleme :

07 Mart 2022 - 10:44

/ 711 views kez okundu.
YENİLENEBİLİR ENERJİ SEKTÖRÜNDE DİKKAT ÇEKEN GELİŞMELER

Keçeli ve Bulutoğlu Güneş Enerjisi Santralleri kurucusu Ali Atalı, yenilenebilir enerji sektörüne yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. “Doğa kirliliğine dur diyebilmek ve var olan kaynakları daha bilinçli kullanabilmek için yenilenebilir enerjinin ön plana çıkması gerekiyor. Sonuçta yenilenebilir enerji, doğal süreçteki var olan enerji akışından elde edilen bir enerjidir. Bu nedenle aslında yenilenebilir enerji sayesinde pek çok doğa sorununa çözüm bulabiliriz” sözleriyle yenilenebilir enerjinin önemini vurgulayan iş insanı Ali Atalı, “Dünyanın geleceği için hayati öneme sahip olan bu konunun önemini bildiğimiz için bu alanda çeşitli yatırımlarda bulunduk” diye konuştu.

Yenilenebilir enerji sektöründe dikkat çeken yatırımlar gerçekleştiren Ali Atalı, Atalı Enerji Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle güneş enerjisi kapsamında faaliyetlerde bulunduklarını söyleyerek bu noktada çeşitli değerlendirmelerde bulundu: “Güneş enerjisi, yenilenebilir enerji türlerinden bir tanesi. Güneş enerjisi teknolojileri temel olarak güneş ışınlarını toplayarak ısı veya da elektrik üretimini sağlıyor. Biz, güneş ışınlarının bu anlamda çok önemli olduğunu düşünerek güneş enerjisi kapsamında önemli çalışmalarda bulunuyor, çalışmalarımızı bu minvalde sürdürüyoruz.”

“Fosil yakıtlar çevreye çok fazla zarar veriyor”

Yenilenebilir enerji ile ilgili açıklamalarını sürdüren Ali Atalı, fosil yakıtlar hakkında da önemli değerlendirmelerde bulundu. Yüksek oranlarda karbon içeren doğal enerji kaynağı fosilin, çevreye büyük oranda zarar verdiğini, bu noktada farklı enerji türlerinden yararlanılması gerektiğini belirtti: “Fosil yakıt, doğal enerji kaynaklarından bir tanesi. Ölen canlı organizmalar oksijensiz ortamda milyonlar yıl çözülür ve fosil yakıtlar meydana gelir. Fosil yakıtlar çevreye oldukça fazla zarar veriyor. Bu zararlardan ilki hava kirliliğine neden olması. Bunun yanı sıra küresel ısınmaya da yol açıyor. Pek çok doğa olayının ana nedeni fosil yakıtlar. Bu hususları düşündüğümüzde farklı enerji türlerine odaklamamızın ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.”

“Elektrikli araçlarla ilgili önemli çalışmalar yapılıyor”

Yenilenebilir enerjiler konusundaki düşüncelerini açıklarken elektrikli araçların önemine değinen Ali Atalı, bu sektörün nasıl gelişeceği konusunda önemli açıklamalarda bulundu:

“Şu an havacılık sektöründe hibrit uçak motoru konusunda ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu sektörün önündeki en büyük engel, büyük boyutlu uçakların elektrik enerjisi ile çok büyük mesafeler kat etmesini sağlayacak pil kapasitesinin bulunmayışıdır. MagniX  gibi küçük kapasiteli uçaklar için elektrikli motorların hız sağlaması daha kolayken uçak boyutu büyüdükçe bu durum problem çıkartıyor. Ama bilim insanlarına göre 2030’lu yıllar sonrasında 1000 kilometre üzerinde mesafelerde yol kat edebilecek elektrikli hava araçlarının kullanılacağı düşünülmektedir. Bu sayede de 1 saatlik uçuş için yüzde 70 gibi bir oranda yakıt tasarrufu elde edilebilecektir. Tüm bu gelişmelerin temelinde yatan fosil yakıtlardan uzaklaşma fikri, yenilenebilir enerji teknolojilerini bu sayede ön plana çıkartacaktır.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.