DOLAR 32,2383 % 0.17
EURO 34,8641 % 0.05
GRAM ALTIN 2.421,60 % 0,49
ÇEYREK A. 3.959,31 % 0,49
BITCOIN 67.224,82 -3.21
ÜYE PANELİ

FERİDUN KUBİLAY

Son Güncelleme :

07 Haziran 2022 - 15:10

/ 240 views kez okundu.
FERİDUN KUBİLAY

Hidrosefali nedir? 

 

Hidrosefali, beynin derinliklerinde bulunan ve ventrikül adı verilen boşluklarda aşırı sıvı birikmesidir. Bu birikmeye sıklıkla fazla sıvının uzaklaştırılmasını önleyen bir tıkanıklık neden olur. Fazla sıvı ventriküllerinin boyutunu arttırır ve beyne fazla baskı yapar. Hidrosefali her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen bebekler ve 60 yaş üstü yetişkinler arasında daha sık görülür. Hastalığın gidişatı temel olarak ne kadar çabuk teşhis ve tedavi edildiğinde altta yatan başka bir rahatsızlık olup olmadığına bağlı olarak değişiklik gösterir. 

 

Hidrosefali tedavisi nasıl yapılır? 

 

Hidrosefali tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir. Tedavide amaç daha fazla beyin hasarı oluşumunu engellemektir. Ne yazık ki daha önce meydana gelen beyin hasarlarını tersine çevirmek mümkün değildir. Tedavisi ise BOS’un normal akışını geri kazanmak için yapılır. Bunun için Aşağıdaki cerrahi seçeneklerinden biri tercih edilebilir. 

 

Şant Takılması

 

Hidrosefali tedavisi için en sık tercih edilen yöntemdir. Şant, uzun bir tüpten yapılmış bir kapakçık içeren sıvı tahliye sistemidir. Kapakçık beyin omurilik sıvısının normal hız ve doğru yönde aksamasına yardımcı olur. Cerrahi bir işlemle şantın bir ucu beyine diğer ucu ise göğüs ve karın boşluğuna yerleştirilir.

 

Bel Kaynaması

 

Bel kayması, omurun altında yer alan omur üzerinden öne doğru kaymasına denir. Yaşlanma ve yıpranma ile ortaya çıkan bel kayması, genellikle L4 omurun L5 üzerinden öne doğru kayması. Bel kaymasına çoğu zaman “dar kanal”da eşlik edebilir. 

 

Bel kaymasının sebepleri nelerdir?

 

Bel kaymasının birçok sebebi vardır. En sık görülen bel kayması sebebi bel omurlarının tekrarlayıcı zorlamaya maruz kalmasıdır. Bel kayması nedenlerini şöyle sıralamak mümkün;

  • Bel omurlarının gereğinden fazla zorlanması,
  • Doğuştan gelen yapısal farklılıklar,
  • Yaşlanmaya bağlı değişiklikler, 
  • Tramvaya bağlı değişiklikler, 
  • Bel ameliyatı sonrası değişiklikler. 

Bel fıtığı, bel bölgesinde bulunan omurların arasındaki diskin yırtılarak, sinirleri sıkıştırması olarak ifade edilebilir. Bu durum genellikle şiddetli bel ağrısı ve bacağa yayılan ağrının ortaya çıkmasına neden olur. Fıtıklaşma omurganın herhangi bir düzeyinde meydana gelir. 

 

Bel fıtığının nedenleri nelerdir? 

 

Yaşlanma ile vücudumuzda oluşan yıpranmanın bir sonucu bel fıtığıdır. Disklerin içinde bulunan su miktarının ve yüklere karşı koyabilme yeteneğinin azalması diskin dışarıya doğru taşmasına neden olur. Tekrarlayıcı hareketler ve ağır yük kaldırma ile diskin ani bir gerilime maruz kalması bel fıtığı oluşumundaki başlıca nedenler arasındadır. Hareketsiz yaşam, travma, obezite, kötü postür gibi faktörlerde bel fıtığına sebep olur. Yapılan araştırmalar sigara kullanımının da bel fıtığına sebep olabileceği göstermiştir. 

 

Trigeminal Nevralji nedir? 

 

Trigeminal nevralji, direkt olarak beyinden çıkan 12 çift sinirden beşincisi olan ‘trigeminal sinir’in tutulduğu çok şiddetli ağrılarla seyreden bir hastalıktır. Trigeminal nevralji olabilecek en şiddetli ağrılardan biri olarak bilinir ve otuz yaş altında çok nadir görülür. Hasta, günlük aktivitelerini, hatta yaşamsal işlevlerini dahi yapamaz duruma getirebileceğinden en kısa sürede tanının konması ve tedavi edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Buna karşın hastalar genellikle çaresizlik içinde hekimden hekime dolaşır ve bu baş edilmesi çok zor ağrılar nedeniyle ümitsizliğe kapılırlar. 

Trigeminal nevraljinin en sık sebebi sinirin komşuluğundaki damarsal oluşumlardaki yapısal farklılıklar ve bozukluklardır. Bunun yanı sıra kemik yapılarda ki farklılıklar, kafa içindeki iyi veya kötü huylu kitlelerde trigeminal nevralji nedeni olabilirler. 

 

Trigeminal Nevralji’nin tedavileri nelerdir?

 

Trigeminal nevraljide hastanın yaşı, sağlık durumu ve altta yatan neden tedavi seçimini etkileyen faktörlerdir. Genellikle ilk basamak ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi başlamadan önce bazı kan tahlilleri yaptırılır ve tedavi sürecinde de aralıklı olarak bunlar tekrarlanır. Başlanan ilaç dozu ağrı kontrol altına alınana dek yavaş yavaş arttırılır.  İlaç tedavisinde dikkat edilecek noktalardan biri de ilaç dozunuzu hekimlerin önerileri dışında kesinlikle değiştirmemek ve tedaviyi kesmemektir. Aksi taktirde ağrı tekrar ortaya çıkar ve kontrol altına alınması daha zor olur. 

İlaç tedavisi yeterli ağrı kontrolü sağlayamadığında ya da etkisini yitirdiğinde seçilecek yöntemler sinire enjekte edilen ‘gliserol’ ile sinirin iletisinin kesilmesi ‘radyofrekans termokoagülasyon’ uygulaması ile sinirin ağrıyı ileten liflerin kontrollü olarak yakılması ya da ‘mikrovasküler dekompresyon’ olarak adlandırılan cerrahi teknik ile beyin sapında sinir üzerinde ki baskının ortadan kaldırılmasıdır. Hastanın yaşı ve sağlık durumu göz önüne bulundurularak en uygun yöntem hekim tarafından belirlenir. 

 

Karpal Tünel sendromu nedir? 

 

Karpal tünel sendromu median sinir üzerinde ki baskı neden olur. Karpal tünel, insan elinin avuç içi kısmında yer alan, kemikler ve bağlar ile çevrili dar bir kanaldır. Karpal tünelde bulunan ve median sinir adı verilen sinir üzerine baskı uygulanması el ve kollarda uyuşma, karıncalanma ve halsizliğe karpal tünel sendromu adı verilir. Bu durum genelde ellerin yorulduğunda işaret eden bir rahatsızlıktır. 

Bireyin bilek anatomisi, diğer sağlık sorunlarını aynı el hareketlerinin sürekli tekrarlanması karpal tünel sendromunu ortaya çıkmasına sebep olabilir.  Uygulanacak doğru tıbbi tedaviler karıncalanma ve uyuşma hislerini hafifletir. Bu sayede bilek ve el tekrar normal işlevlerini yerine getirilebilir bir hal alır. 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.