DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ

ÖZEL EĞİTİM UZMANI ŞEHNAZ KARA ANLATIYOR…

Son Güncelleme :

02 Ekim 2023 - 10:30

/ 144 views kez okundu.
ÖZEL EĞİTİM UZMANI ŞEHNAZ KARA ANLATIYOR…

Özel eğitim uzmanı olarak ortağı olduğum Duyan Özel Eğitim Merkezinde 2010 yılından itibaren görev almaktayım, 2020 tarihinden itibaren kurum müdürlüğü yapmaktayım. Ailelerimiz ve öğrencilerimizle yakından ilgileniyorum. Belli periyotlarda uzmanlık alanlarımdan olan OTİZM, Disleksi, Dikkat Eksikliği alanlarında değerlendirme, program hazırlayıp, öğretmenlere rehberlik etmekteyim. Zekâ testleri yaparak hekimlere rapor yazarak çocuk hakkında detaylı rapor sunmaktayım. Bir ekip olarak Uzman Psikolog, Odyolog, Dil Terapisti ve alan öğretmenlerim ile özel eğitimde kaliteyi yakalana stratejimiz ile hareket etmekteyiz.

24 KASIM 2007 tarihinde itibaren hizmet veren kuruluşumuz, başlangıçta bölgemizde bulunan işitme engelli çocukları sosyal, dil, bilişsel ve psikolojik alanlarında geliştirmek, işitme engelli çocuk ebeveynlerine yardımcı olmak amacıyla kuruldu…
Merkezimizde işitme yetersizliği olan, zihinsel yetersizliği olan, öğrenme güçlüğü olan, otizm spektrum bozukluğu olan bireylere alanında uzman olarak yetiştirilmiş öğretmenler tarafından bireysel ihtiyaçlarına yönelik, bireysel eğitim planları doğrultusunda eğitimler verilmektedir.

Merkezimizde yer alan meslek elemanlarının en önemli niteliği samimiyet ve disiplini birleştirerek güler yüzlü hizmet anlayışını yansıtmalarıdır.
Özel gereksinimli çocuğa sahip anne ve babaların kaygılarını, isteklerini kavrayabilme, bu kavrayış ile uygun programı düzenleme, okul-kurum- aile iş birliğini oluşturarak bu programı uygulama, uygulanan sonuçları değerlendirip yeni döneme hazırlanma çalışmalarını belli bir sisteme oturtmuş kuruluşumuzun bir cümle ile tanımı; sözlü/sözsüz iletişim kurma, etkileşim başlatma, özgüvenli, bağımsız yaşama hakkına sahip çocuklara ve ailelere aynı yol üzerinde yürüdüğümüzü hissettirmek ve yol arkadaşlığı yapmaktır.


Merkezimizin amacı:
Özel gereksinimli bireylerin kendi kendine yetecek duruma gelebilmeleri için temel yaşam becerilerini öğretmek. Özel gereksinimli bireylerin ailelerine ve kendilerine hem eğitim alanında hem sağlık hizmetleri alanında eşit şekilde yararlanmaya rehberlik etmek. Özel gereksinimli bireylerin, uyun eğitim programları, özel yöntem ve özel olarak yetiştirilmiş personel tarafından, eğitim programına uygun araç gereç ile bireyin ihtiyaçları doğrultusunda, ilgileri, yetenekleri, yeterlilikleri doğrultusunda üst öğrenime geçiş, iş ve meslek alanlarında hayata hazırlama amaçlanmaktadır. Ayrıca bireyin toplum içinde kabulünü sağlayan rolleri öğretme, ilişki kurabilme, işbirliği içinde çalışma, üretici ve mutlu bireyler yetiştirmek amacımızdır.
Dünyaya gelen her çocuk biriciktir… Anne babalar daha doğmadan başlarlar çocuklarına dair hayal kurmaya. Oyuncaklarından elbiselerine, gideceği okuldan mesleğine, kadar bin bir türlü hayal…
Çocuklar özeldir, velakin bazı çocuklar çok daha özeldir… Minicik dünyaları kocaman dünyaya açılırken sesleri bir duymaktan yoksun kalırlar bazı nedenlerle.
İlk zamanlarda konduramayız sessiz bir dünyada yaşadıklarını. Günden güne şen şakrak sesleri yavaş yavaş kaybolur. Sorular üşüşür beynimize; testler yaptırılır, hastane koridorlarında koşturur ve doktoru dinleriz, sessizce “Çocuğunuz bizim gibi sesleri duyamıyor. İşitme engelli cihaz takılmalı ve eğitim almalı” Art arda sorular çıkar ağzımızdan kimisi cevaplanır kimisi cevapsız, duygularımız karma karışık bir mücadeleye gireriz. Cihazlar takılır sıra eğitime gelir. Eğitim alınabilecek yerler aranır, gücümüz yettiğince çalarız umut ışığı gördüğümüz kapıları…
Sessiz bir dünyayı seslerle renklendirmek fedakârlık ister.
Sessiz dünyalara sesleri kavuşturmak disiplin ve kalite ister.
Sessizce kıpırdanan dudakları seslerle birleştirmek emek ve sevgi ister.
İşte tüm bunları düşünerek çıktık bizler bu yola. Binamıza uygun bir ortamda kaliteli koşullar ile donattık. Sınıflarımı yalıtımlı kaplatıp oyuncaklarla, resimlerle, hikayelerle, şarkılarla süsledik. Alan mezunu öğretmenlerimizi ekibimize kattık. Sizlerle daha gelişmek, sizlerle daha da büyümek, sizlerle hayatı ve sesleri paylaşmak, için
DUY-AN ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİMİZ’ i hizmetinize sunduk. Kapımız sizler için açıldı.
Fırsatını bulunduğunuz ilk an buyurun gelin.
Yüz yüze Konuşalım ve hizmetlerimizi anlatalım sizlere…
DUY-AN ÖZEL EĞİTİMİN TARİHÇESİ
28 KASIM 2007 tarihinde itibaren hizmet veren kuruluşumuz, başlangıçta bölgemizde bulunan işitme engelli çocukları sosyal, dil, bilişsel ve psikolojik alanlarında geliştirmek, işitme engelli çocuk ebeveynlerine yardımcı olmak amacıyla kuruldu…

Alanından mezun, özel eğitim uzmanı, alan mezunu öğretmenler, çocuk gelişimi öğretmenleri psikolog, odyolog, dil konuşma terapisti ve sosyal hizmet uzmanıyla kaliteli eğitim vermeyi vizyon edinmiş olan kurumumuz bünyesine daha sonra zihinsel engelli bireyler destek eğitim programı, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı, (OTİZM) , da ekleyerek hizmet verdiği alanları genişletmiştir.

2011 Yılında kuruma ilave edilen ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ Destek Eğitim Programı İlçemizde sadece DUY-AN da bulunan bir programdır. Okuma Yazma , Türkçe ve Matematikte ,Sosyal İletişimde normal zekada olmasına rağmen sorun yaşayan çocuklar için çok önemli bir fayda sağlayacak program aynı zamanda okul öğretmenlerine de destek olacaktır.

Bünyemizde yer alan meslek elemanlarının en önemli niteliği samimiyet ve disiplini birleştirerek güler yüzlü hizmet anlayışını yansıtmalarıdır.
Engelli çocuklara sahip anne ve babaların kaygılarını, isteklerini kavrayabilme, bu kavrayış ile uygun programı düzenleme, okul-kurum- aile işbirliğini oluşturarak bu programı uygulama, uygulanan sonuçları değerlendirip yeni döneme hazırlanma çalışmalarını belli bir sisteme oturtmuş kuruluşumuzun bir cümle ile tanımı,

Kavrama görme , DUYMA yani yaşama hakkına sahip çocuklara ve ailelere aynı yol üzerinde yürüdüğümüzü hissettirmek ve yol arkadaşlığı yapmaktır.

İnstagtam
duyanozelegitimmerkezi
Sehnaz.kara.uzman

İLETİŞİM TEL
0372 215 05 76
05493790009
05412346771

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.