DOLAR 32,2450 % 0.19
EURO 34,8834 % 0.09
GRAM ALTIN 2.424,38 % 0,60
ÇEYREK A. 3.963,85 % 0,60
BITCOIN 67.215,99 -3.343
ÜYE PANELİ

SAĞLIKLI YAŞAMAK HER GEÇEN GÜN ZORLAŞMAKTA…AYÇA ÇANAKÇIOĞLU ANLATIYOR

Son Güncelleme :

27 Eylül 2023 - 11:32

/ 124 views kez okundu.
SAĞLIKLI YAŞAMAK HER GEÇEN GÜN ZORLAŞMAKTA…AYÇA ÇANAKÇIOĞLU ANLATIYOR

Ayça Çanakçıoğlu olarak yaklaşık 22 yıllık bir kurumsal deneyime sahibim. İnşaat mühendisliği ve işletme yüksek lisansı yaptım. 2-3 yıllık bir mühendislik deneyimim sonrasında 5 yıl kurumsal ve özel bankacılık alanında çalıştım ve 16 sene kadar da global ortaklı bir sigorta şirketinde hayat ve bireysel emeklilik alanlarında, satış ekipleri yönetimi, pazarlama ve proje yönetimi alanlarında orta ve üst kademe yöneticilik yaptım. Son olarak da artık bu deneyimlerimle kendim bir acentelik kurarak, daha farklı bir vizyon ışığında çok inandığım birkaç ürünü sunmak üzere harekete geçtim.
Lotus Grup Sigorta ve Aracılık hizmetleri de bu şekilde ortaya çıktı.
Lotus değişik bir isim nedir anlamı?
Lotus adı, benim diğer faaliyetim olan Wellbeing alanından da esinlenerek koyduğum bir isim, bana ilham kaynağı oldu.
Lotus demek = arınma, yeniden doğma, ruhun temizlenmesi olarak bilinir, çamurlu ve bataklık bölgelerde yetişip çiçek açan lotus çiçeği simgesel olarak zorlu koşullardan sıyrılmayı temsil eder. Bu bana hep çok anlamlı gelmiş idi, sigorta ürünleri de aslında insanları içinde bulundukları belirsizliklerde güvende hissetmelerini sağlamak ve zor durumlar karşısında ise dayanmak için destek anlamına geliyor.
Acentelik tam olarak nedir? Nasıl çalışmaktasınız?
Acentelik kapsamında müşterilerinize sigorta ürünleri sunarsınız. Farklı branşlar söz konusu. Bireysel emeklilik, bireysel hayat, kaza, kasko, dask, konut, sağlık sigortaları gibi birçok ürün söz konusu. Siz bir acente olduğunuzda, anlaşmaya vardığınız sigorta şirketlerinin hangi branşları ile çalışmak istiyorsanız o ürünleri alıp müşterilerinize sunarsınız.
Siz Lotus olarak hangi ürünleri sunmaktasınız? Hangi sigorta şirketleri ile çalışmaktasınız?
Az önce bahsettiğim gibi elementer branş dediğimiz sağlık, kasko konut iş yeri gibi sigortalar elbette çok önemli özellikle de maddi hasar durumunda kişilerin finansal anlamda koruyan rahatlatan sayısız ürünler söz konusu.
Bunların hepsi benim acenteliğimde de müşterilerimize en iyi fiyat garantisi ve hizmet garantisi ile hemen hemen bütün sigorta şirketleri tarafından sunulmaktadır. Ben de yaptığım anlaşmalar kapsamında hemen hemen her şirketin bu ürünlerini sunmaktayım.
Ama – koca bir ama – benim bu işe girerken en büyük motivasyonum hayat sigortaları ve bireysel emeklilik. Bu çok çok inandığım bir ürün gamı diyebilirim. Bu alanda hem geçmiş deneyimimden hem de ürün hizmet kalitesine baktığımda Allianz Yaşam’ın acentesi olmaya karar verdim ve su an Allianz Yaşamın 3 temel ürününü müşterilerime sunmaktayım.

 

Hangi ürünler bunlar? Neden bunlar sizin için ön plana çıkıyor?
Öncelikle, hayat sigortası kavramını açmak lazım. Hayat sigortaları, kişilere sunduğumuz ve bir vefat veya maluliyet yani iş göremez hale gelinirse, bir tazminat ödemesi ile sigortalıyı ve/veya kanuni mirasçılarını maddi anlamda rahatlamayı hedefleyen bir üründür. Aslında öyle değil elbette.
Burada hayat sigortaları için genelde ülkemizde olan uygulama, yıllık bir prim alınır sigortalıdan ve eğer sigortalı vefat etmez veya bir hasara uğramaz ise ödediği prim boşa gitmiş gibi bir izlenim söz konusu. Hatta ben her sene prim ödüyorum ama param boşa gidiyor diye serzenişte bulunan çok müşterim vardı… – yani ölmediği için bir tazminat ödemesi almıyor ve parası boşa gitmiş gibi geliyor. Maalesef bakış açışı bu şekilde. Ama çok acı şekilde yakın zamanda bir deprem yaşadık, gerek ülkemiz gerekse aslında tüm dünyada başımıza ne zaman ne geleceğini bilmiyoruz. Sağlıklı yaşamak her geçen gün zorlaşmakta. Bunun için de biz kendimize en iyi şekilde bakıp sağlıkla yaşamaya devam ederken, diğer yandan olası riskleri de göz önünde bulundurmamız çok çok kritik önemli.
Hayat sigortalarına şöyle bakmak lazım, örneğin bir ev alsınız veya büyük bir borca girdiniz. Ödeme gücünüz var, çocuğunuzu da özel okula yolluyorsunuz, evinizin veya iş yerinizin bir sürü masrafı söz konusu, belki yüklü bir kira ödüyorsunuz. Çalıştığınız ve para kazandığınız sürece sorun yok bir şekilde ben bunları öderim şeklinde bir yapımız söz konusu. Ama ya kötü senaryo en kötüsü oldu, öldünüz veya sakat, çalışamaz hale geldiniz, hayatınızın nasıl değişeceğini veya sizin ailenizin çocuklarınızın neler yaşayacağını bir düşünün. Borçlarınızı onlar mı ödeyecek?
İşte hayat sigortası burada devreye giriyor. Ben her zaman şunu söylerim, hayat sigortası ihtiyacınız olduğunda, parayla pulla da olsa alamayacağınız tek şey…
Peki, sizin ürünleriniz farklı demiştiniz nedir farkı avantajı?
Benim Allianz Yaşam ve Emeklilik acentesi olarak sunduğum temel 3 hayat ürünü de, sigortalımız yaşadığı sürece bir birikim yapma imkânı sunuyor ve vergi avantajından faydalandırtıyor. Ama olur da ölmesi halinde ise yüklü bir tazminat ödemesini yakınlarına ödemeyi vaat ediyor. Yani bu ürünleri alırsanız, üründen faydalanmak için ölmeniz gerekmiyor.
Nasıl mı?
Hemen bir örnekle açıklayayım.
Örneğin en çok sevdiğim Geri Ödeyen Hayat ürünü var. İsmi bile güzel bence
Bu üründe müşterimiz ile bir görüşme yapıyoruz. Müşterimizin ödeme gücüne göre aylık ödeyebileceği USD bazında primleri belirliyoruz. Ve ayrıca sigorta süresi boyunca ki bu en az 10 sene olmalı, müşterimizin vefatı halinde ailesine, kanuni mirasçılarına ödenmesini istediği tazminat tutarını da ayrıca belirliyoruz. Bundan sonra müşterimizin huzur dolu günleri başlıyor. Her ay düzenli olarak en az 100 USD ödüyor. Bu ürüne ödediği tüm primi gelir vergisinden de tamamını düşebiliyor. Ve yine istersen 10 yıldan önce de 1. Seneden itibaren sistemden çıkıp ödemiş olduğu primleri belli kesintiler yapıldıktan sonra geri alma hakkına sahip…
Tamamen basit bir örnek vereyim. Müşterimiz ayda 100 USD ödüyor – 10 yıllık bir geri ödeyen hayat ürünü alıyor- ve ayrıca vefat halinde de kendisine 500.000 USD tazminat ödenmesini kararlaştırıyoruz.

10 sene boyunca müşterimiz ödediği her 100 USD’yi gelir vergisinden tamamını düşüyor ve bu aslında kendisine düşük maliyetle USD biriktirme imkânı sunuyor. Cebinden ortalama 70 USD çıkıp aslında 100 USD biriktiriyor.
10 sene sonunda müşterimiz ölmez ise, tüm ödediği primleri hiç kesintiye uğramadan geri alıyor USD olarak. Yani 12.000 USD geri alıyor.
Oldu ki Allah korusun herhangi bir zamanda vefat etti, o zaman mirasçılarına 500.000 USD ödeniyor.
Gün sonunda ölmez ise, 10 yıl boyunca her ay 100 USD kenara koyuyor, 12.000 USD birikim elde ediyor ama bunu yaklaşık vergi avantajı ile kendisine 8400 USD ye mal ediyor.
Yani her şekilde kazanıyor. Parası da boşa gitmiyor.

Buna benzer başka bir ürün de yaşamaya değer sigortası. Bu da çok benzer sadece bunda vefat tazminatı yok ama5 seneden itibaren kesintisiz çıkma hakkı söz konusu. Ve süre sonunda en az %5 faiz getirisi garantisi var.
Aynı örnekten yola çıkar isek ayda 100 USD ödüyor, 10 sene sonunda vergi avantajı sayesinde bunun kendisine maliyeti 8400 USD civarı ama ve sonunda %5 faiz ile 12.600 USD birikim elde etmiş oluyor. Herhangi bir vefat anında ise ödediği primlerin tamamını faizi ile geri alıyor.

Diğer ürün ise artık herkesin bildiği bireysel emeklilik ürünümüz %30 devlet katkısı ile ödemeye başladığı ilk günden itibaren %30 faiz geliri elde etmiş oluyor. Elbette burada vade sonunu beklemek zorunda ve ayrıca fon yönetimi çok çok kritik ve önemlidir. Burada da yine Allianz bu konuda oldukça başarılı bir şirket olarak hizmet vermektedir. Malum artı 18 yaş altına da bireysel emeklilik sistemi söz konusu olduğundan sistem uzun süreli cazibesini koruyor.
Müşterilerinize hangi ürünü sunacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?
Çok güzel bir soru. Burada müşterilerimizin ihtiyaçlarını belirlemek çok kritik. Maalesef sigorta sektöründe en önemli yaşanan deneyim, yoğun satış baskısı sebebi ile müşterileri yanlış yönlendirmek ve ihtiyaçları olmayan ürünleri sunmak. Bu da şikâyet memnuniyetsizlik ve sigortaya olan inancı yitirmelerine sebep oluyor.
Benim stratejim kesinlikle müşteriyi tanımak, ailesi çocuk sahipliği yaşı maddi durumu göz önünde bulundurularak doğru ürünü doğru bütçe ile sunmak.
Ama genel bir şey söylemek gerekirse bu 3 ürün de mutlaka herkeste aynı anda olması gereken ürünler. İkisi USD bazında birikim yapıp, aynı zamanda vefat teminatı sunarken, bireysel emeklilik ise ülke koşullarında serbest bir fon yönetimi ve devlet katkısı avantajı sunmaktadır. Yani bütçesine göre çok genel bahsetmek gerekirse bu 3 ürün de herkeste olmalı diyorum.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.